AKTUÁLNÍ VÝSTAVY
 
  O NÁS
 
  STÁLÁ EXPOZICE
 
  NOVINKY
 
  PUBLIKACE
 
  ČINNOST
 
  ARCHIV
 
  PERSONALIA
 
  KONTAKT
 
               
               
               
               
               
               
               
               

 

 

Scrapbooking „tvoření knih z odpadu“

 
   
   
 
                   
 

Začátkem posledního měsíce roku 2011 se uskuteční v Podřipském muzeu vánoční program pro žáky roudnických základních škol. Dočasně zavřené muzeum bude v prosinci otevřené a ožije vánoční atmosférou. Zprostředkujeme dětem možnost vlastního tvoření, uplatnění fantazie a seznámení s nevšedními technikami. Rozhodli jsme se letošní Vánoce obohatit myšlenkou vytváření ručně vyrobených dárků.


Školáci navštíví připravené umělecké dílny, k dispozici bude materiál za symbolickou cenu a děti podle odborných instrukcí vyzkouší svou zručnost. Seznámí se s metodou scrapbookingu, kterou představí paní Bára z Mělníka. Vytvářet budou přáníčka, visačky na dárky nebo papírové ozdoby. Scrapbooking je skvělý způsob relaxace, tvrdí Bára: „Díky tvoření žiju bez stresu, mám čas na rodinu a taky na stálé objevování něčeho nového. Nejsem umělec ani výtvarník, ale snažím se dělat dobře řemeslo a věřím, že někomu moje výrobky udělají radost. A protože mě v poslední době nejvíc chytil scrapbook, najdete u mě hlavně papírové tvoření“.


Scrapbooking lze do češtiny volně přeložit jako „tvoření knih z odpadu“ podle anglického překladu slova scrap – ústřižek, zbytek a book – kniha. Myšlenka scrapbookingu vznikla na základě domácího tvoření, jako metoda zvěčnění osobních vzpomínek v podobě fotografií, textů a různých dekorací zdobících rodinná alba. Již v 15. století byly v Anglii velmi populární tzv. všední knihy, do kterých se ukládaly recepty, citáty, dopisy, básně a drobné předměty. Lidé využívali zbytkový materiál určený k vyhození: noviny, časopisy, vstupenky, pohlednice, ubrousky, kávová zrníčka, mušle, knoflíky, korálky, provázky nebo sušené květy.


Techniku scrapbooku ovládají tvary, barvy, dekorace a nápaditost. Za použití šablon se vytváří různé motivy a doplněné mašle, korálky nebo třpytky dodávají výrobkům trojrozměrný a plastický efekt. Scrapbook lze rovněž kombinovat s jinými výtvarnými technikami: decoupage – ubrousková technika, krakelování – výtvarná technika, díky níž předměty "zestárnou", enkaustika – používá horký rozpuštěný vosk.


Inspiraci se meze nekladou ani v zimě. Zimní krajina jest chladná a přináší krušnější období v celém roce. Krajina bílá je však oku líbivá, evokuje čistotu a klid. Udělejte radost sami sobě i druhému člověku, kterého obdarujete vlastním výtvorem! Přitom se nezapomeňte kochat zimou. Domácí klid a pohodu si vychutnejte a za oknem pozorujte, jak vítr šumí a zima za okny k nám domů nepostoupí. Scrapbooking můžete sami vyzkoušet, stačí mít nápad, chuť a fantazii.

 

MgA. Lucie Kabrlová
Podřipské muzeum